Multiple Teams · Day 1 Boys 6A State Championship Track Meet Results


Boys 1600 Meter Run Class 6A
================================================================================
          6A: & 4:07.50  2007        Ben Hubers, McEachern                     
        NFHS: ! 3:59.51  2001        Alan Webb, Reston S. Lakes HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Braeden Collins              Alexander            4:15.40    4:17.79   10   
  2 Jacob Hedgepeth              Richmond Hill        4:30.51    4:21.40    8   
  3 Adrian Hernandez             Allatoona            4:27.97    4:21.61    6   
  4 Pieter DuToit                Pope                 4:29.96    4:21.85    5   
  5 Jackson Pearce               North Atlanta        4:28.92    4:22.13    4   
  6 Allen Clark                  Lakeside, Evans      4:26.11    4:22.93    3   
  7 Jallah Galimah               Heritage, Conyer     4:23.15    4:22.97    2   
  8 Zac Cantrell                 Creekview            4:30.30    4:23.17    1   
  9 Alan Johnson                 Mays                 4:27.85    4:24.63  
 10 K.J. Hirschi                 Cambridge            4:26.84    4:26.23  
 11 Jalen Murray                 Richmond Hill        4:31.01    4:27.95  
 12 Blake Klepper                Allatoona            4:31.85    4:29.10  
 13 Hayden Hasberger             Northgate            4:39.22    4:29.99  
 14 Tyler Whorton                Alexander            4:24.29    4:30.26  
 15 Zavion Bradley               Lovejoy              4:47.62    4:48.10  
 16 Bernell Thomas               Houston County       4:41.47    4:51.97  
 
Boys High Jump Class 6A
================================================================================
          6A: & 7-03.50  1983        Dothel Edwards, Cedar Shoals              
        NFHS: ! 7-05.75  2009        James White, Grandview HS                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Demetri Caesar               Mays                 6-02.00    6-06.00   10   
  2 Devron Harper                Heritage, Conyer     6-02.00    6-04.00    8   
  3 Tobi Adeyeye                 Allatoona            6-04.00   J6-04.00    6   
  4 Marvin Dallas                Glynn Academy        6-02.00   J6-04.00    5   
  5 Denzel Carter                Drew                 6-02.00    6-02.00    3   
  5 Harry Wiggins                Apalachee            6-00.00    6-02.00    3   
  5 Garett Mitchell              M.L. King            6-00.00    6-02.00    3   
  8 Ryan Bearden                 River Ridge          6-02.00   J6-02.00    1   
  9 Tajae Jackson                Douglas County       6-06.00    6-00.00  
 10 Liban Ismael                 Northview            6-02.00   J6-00.00  
 10 Jim Barnett                  Habersham Co         6-00.00   J6-00.00  
 12 Coleman White                M.L. King            6-00.00   J6-00.00  
 13 Dominic McClinton            Bradwell             6-04.00   J6-00.00  
 14 Marquavios Jefferson         Coffee               6-02.00    5-10.00  
 15 Justin Ortiz                 Dacula               6-00.00   J5-10.00  
 15 Ahmad Upshaw                 Heritage, Conyer     5-10.00   J5-10.00  
 
Boys Pole Vault Class 6A
================================================================================
          6A: &    16-00  2007        Cameron Cheek, Mill Creek                
        NFHS: ! 18-04.75  2016        Chris Nilsen, KC Park Hill HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hunter Mallard               Gainesville         16-00.00   16-00.00&  10   
  2 Kyle Rowe                    Pope                12-06.00   14-06.00    8   
  3 Tucker Smith                 Lee County          14-00.00  J14-06.00    6   
  4 Jake Ramsey                  Allatoona           12-06.00   13-06.00    5   
  5 Peyton Neidhammer            River Ridge         12-06.00  J13-06.00    4   
  6 Rakim Gonzalez               Richmond Hill       11-00.00   13-00.00    3   
  7 Matthew Burnham              Effingham County    13-00.00   12-06.00    2   
  8 Carter LaPointe              Allatoona           12-06.00  J12-06.00    1   
  9 Nick Anderson                Gainesville         13-00.00  J12-06.00  
 10 Kyle Barnes                  Dalton              12-06.00   12-00.00  
 11 Mack Dickie                  Alexander           12-06.00  J12-00.00  
 12 Philip Pyo                   Chattahoochee       12-06.00  J12-00.00  
 13 Cameron Rodger               Douglas County      11-06.00   11-06.00  
 -- Kaleb Ambrose                Alexander           11-00.00         NH  
 -- Brett Harris                 South Paulding      10-00.00         NH  
 -- Liam Mcdonald                Effingham County    12-06.00         NH  
 
Boys Long Jump Class 6A
=====================================================================================
          6A: & 24-06.50  2009        Demar Forbes, M. L. King                 
        NFHS: ! 26-04.75  1989        James Stallworth, Tulare HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Ja'Von Douglas               Chattahoochee       23-07.50   23-10.50   NWI  10   
  2 Donald McClinton             Bradwell            22-11.00   23-06.25   0.7   8   
  3 Jordan Anderson              South Paulding      23-05.00   23-04.00  +0.0   6   
  4 Joshua Vann                  Tucker              22-08.00   23-01.50  +0.0   5   
  5 Justin Hall                  Alexander           22-01.00   23-00.00  +0.0   4   
  6 Anthony Cook                 Heritage, Conyer    22-03.00   22-04.75  +0.0   3   
  7 Chase Burr                   Creekview           23-00.50   22-01.00   0.8   2   
  8 Jonathan Baker               Northview           22-06.00   21-09.50  +0.0   1   
  9 Justin Economou              River Ridge         22-01.50   21-02.25  +0.0 
 10 Jaidon Turner                Winder-Barrow       22-02.00   21-01.25  +0.0 
 11 L'Marqez Prather             Richmond Hill       22-05.50   20-10.00   1.4 
 12 Chris Givens                 Tucker              21-05.75   20-07.75  +0.0 
 13 Zachary Charles              Lanier              21-11.50   20-07.00   1.6 
 14 Gabe Brown                   Alexander           20-11.75   20-02.00  +0.0 
 15 Quantavious Bostic           Glynn Academy       20-10.00   19-09.50   1.8 
 -- Adeolu Adeleke               Heritage, Conyer    23-01.00       FOUL       
 
Boys Triple Jump Class 6A
=====================================================================================
          6A: & 51-07.50  1975        Nate Cooper, Clarke Central              
        NFHS: ! 52-10.50  1980        Charles Mayfield, Pasadena Muir HS       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Ari Jahanfar                 Chattahoochee       44-10.50   46-03.25   1.0  10   
  2 Jonathan Baker               Northview           45-01.50   46-01.25  +0.0   8   
  3 Gabe Brown                   Alexander           43-08.00   45-08.00   1.1   6   
  4 Dominic McClinton            Bradwell            45-06.00   45-03.75   1.3   5   
  5 Terrius Crimiel              Bradwell            44-01.50   44-06.00  +0.0   4   
  6 Jalen Nealious               Lakeside, Evans     44-07.00   44-04.00   2.6   3   
  7 Algernon Shaw                Harrison            43-06.75   44-02.75   1.1   2   
  8 Kevin Yang                   Chattahoochee       43-06.75   44-00.25  -0.1   1   
  9 Justin Mitchell              Tucker              42-07.50   43-05.00   1.2 
 10 Kyah Plummer                 Houston County      44-04.00   43-03.25  -0.4 
 11 Raiden Green                 Dacula              44-01.50   43-00.50   1.1 
 12 Jordan Hoyer                 Creekside           43-04.25   42-09.00  -1.7 
 13 Kwanza Robinson              Johns Creek         43-08.00   42-07.75  -0.1 
 14 Amir Abdul-Rahman            Mays                43-10.50   42-00.50   0.6 
 15 Garett Mitchell              M.L. King           43-07.00   41-07.00  +0.0 
 16 Anthony Adams                Grovetown           42-08.00   41-06.00  -0.2 
 
Boys Shot Put Class 6A
================================================================================
          6A: & 67-10  5/12/2016   Isaiah Rogers, Campbell                     
        NFHS: ! 77-00  1979        Michel Carter, Dallas Jefferson HS          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Akileis Leroy                Lee County          52-01.00   50-10.00   10   
  2 Jamal Ellis                  Alpharetta          52-03.00   49-07.00    8   
  3 Kj Milner                    Bradwell            46-06.50   49-03.50    6   
  4 Vincent Buckley III          Sprayberry          49-06.00   48-00.50    5   
  5 Jacob Daniel                 Winder-Barrow       45-01.00   46-05.00    4   
  6 Chris Hand                   Alexander           48-01.00   46-04.00    3   
  7 Marlone Taylor               Glynn Academy       46-11.25   46-02.50    2   
  8 Jameon Gaskin                Coffee              47-03.00   46-01.50    1   
  9 Logan Cash                   Winder-Barrow       45-06.00   46-01.00  
 10 Pierce Cusack                Alpharetta          47-00.00   45-05.00  
 11 Alex Majeed                  Sequoyah            44-08.00   45-03.00  
 12 Previs Seldon                Stephenson          47-11.00   45-00.00  
 13 Somadina Okeke               River Ridge         45-09.00   43-08.00  
 14 Clerance Acosta              Forest Park         47-11.50   42-06.00  
 15 Jadan Clark                  Apalachee           45-08.50   42-04.00  
 16 Joshua Moses                 Douglas County      46-07.50   36-02.50  
 
Boys Discus Throw Class 6A
================================================================================
          6A: & 197-04  2004        Antonio Lamar, Brookwood                   
        NFHS: ! 236-06  2009        Mason Finley, Buena Vista HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jamal Ellis                  Alpharetta            154-04     156-10   10   
  2 Akileis Leroy                Lee County            141-11     153-08    8   
  3 Trayzel Jureidini-Wyche      Alexander             146-04     152-08    6   
  4 Logan Cash                   Winder-Barrow         146-05     151-10    5   
  5 Wallace Cowins               Heritage, Conyer      160-04     148-00    4   
  6 Josh Ingram                  Bradwell              131-03     139-03    3   
  7 Vincent Buckley III          Sprayberry            149-02     139-00    2   
  8 Story Cummings               Pope                  136-02     136-02    1   
  9 Dahwon Bracero               Alexander             137-03     135-00  
 10 Michael Allen                Lanier                143-05     132-01  
 11 Braxton Golden               Northside, WR         135-09    J132-01  
 12 Matthew Marley               Mundy's Mill          134-00     127-01  
 13 Derrion Fountain             Heritage, Conyer      144-08     125-04  
 14 Lacrone Lawrence             Douglas County        130-03     122-06  
 15 Kelvin Peters                Stephenson            130-10     119-10  
 16 Clinton Wallace              Lakeside, Evans       133-09     119-07
                Men - Class 6A - Team Rankings - 7 Events Scored
===============================================================================
    1) Alexander                   29        2) Bradwell Institute         26   
    3) Lee County                  24        4) Chattahoochee              21   
    5) Alpharetta                  18        5) Allatoona                  18   
    7) Heritage, Conyers           17        8) Pope                       14   
    9) Richmond Hill               11       10) Mays                       10   
   10) Gainesville                 10       12) Winder-Barrow               9   
   12) Northview                    9       14) Glynn Academy               7   
   14) Sprayberry                   7       16) Lakeside, Evans             6   
   16) South Paulding               6       18) Tucker                      5   
   18) River Ridge                  5       20) North Atlanta               4   
   21) M.L. King                    3       21) Drew                        3   
   21) Apalachee                    3       21) Creekview                   3   
   25) Harrison                     2       25) Effingham County            2   
   27) Coffee                       1